Гід з обладнання для басейнів
Скільки басейнів, скільки проектів – стільки і технологій. Як правильно зорієнтуватися у виборі басейну, технологій підготовки води, підборі обладнання та матеріалів? Як і в будь-якому незнайомому справі, без допомоги професіоналів тут не розібратися...
Найбільш важливим компонентом будь-якого плавального басейну, незалежно від його типу, призначення і використання, є якість води. З цих слів ми і почнемо подорож по нетрям все ще маловідомих джунглів басейнових технологій.
Сьогодні важко заперечувати факт, що басейн – багатоскладове, по своїй суті, споруду – можна влаштувати і так і сяк. Скільки басейнів, скільки проектів – стільки і технологій. Безліч варіантів пропонують і вчені мужі, які присвятили свою діяльність цієї творчої науці. Правда, є ще й доморощені фахівці, які вважають себе не меншими корифеями, ніж ведмідь, навчений їздити на велосипеді.
Як правильно зорієнтуватися у виборі басейну, технологій підготовки води, підборі обладнання та матеріалів? Відповідь однозначна: як і в будь-якому незнайомому справі, слід прислухатися до думки фахівців, професіоналів.
Що потрібно знати?
Насамперед, басейн повинен бути:
- Грамотно спроектований і надійно побудований.
- Забезпечений відповідним обладнанням ДОСТАТНЬОЇ якості.
- І щоб вода в ньому відповідала нормам.
І тоді басейн зміцнює Ваше здоров'я, і жодним чином не шкодить.
Тому будь-якому замовнику – незалежно від його рівня освіти, нехай навіть технічного, – доведеться заздалегідь розібратися в головних питаннях:
- якісного зведення чаші басейну,
- вибору обладнання і грамотної його комплектації,
- водопідготовки, а потім обслуговування басейну.
Питання будівництва надійною і довговічною чаші басейну ми з вами обговорювали не раз, тому сьогодні поговоримо про підбір гідротехнічного обладнання.
Для початку давайте спробуємо розібратися і розкласти по поличках саме поняття – басейн. В очах і свідомості будь-якого нормального людини басейн являє собою велику ванну, наповнену водою. Ця вода завжди притягує, манить своєю свіжістю і ще якимись незрозумілими своїми магічними властивостями. Ніхто, глянувши на воду в басейні, не замислюється над її природою, її видом і станом (якщо, звичайно, басейн не нагадує брудну застійну калюжу). За великим рахунком, це правильно. Правильно, якщо басейн нас цікавить з точки зору споживача, втомленого від проблем робочого процесу, або изнывающего від невгамовної спеки, чи бажає тренувати свої м'язи, тобто, людини, яка потребує релаксації, у своєму заслуженому шматочку здоров'я.
Але якщо б ми мали рентгенівським зором, то побачили б у бетонних стінках басейну, в підземному просторі навколо нього, в технічному приміщенні поруч з ним багато цікавих і незрозумілих на перший погляд речей. Хитромудрі коробочки, чашечки, стаканчики, замуровані в бетон, хитромудре сплетіння трубопроводів, кранів і тройничков, що виходить від них і веде до насосів, незрозумілим бочок, пов'язане з електронними приладами, що йде в стіни, підлогу, переплетена між собою. Це і є гідротехнічна система басейну – те, що насправді і робить воду в ньому живий, привабливою і привабливою.
Три кити водопідготовки
Зрозуміло, вся ця система, як правило, добре продумана і виконана так, щоб максимально забезпечити безпеку і чистоту води. Адже, на відміну від водопроводу, вода в басейні оборотна, тобто, одна і та ж. Вона постійно піддається змінам, що підпорядковується законам природи, та до того ж, відчуває незвичайні навантаження, створювані нами. Безліч мікроорганізмів намагаються пристосувати її під своє середовище проживання, водорості облюбовують собі «тихі заводі» в місцях, де відсутній рух води, але пригріває сонечко. Саме сонечко провокує масу фотохімічних реакцій... Якщо все це перераховувати, стане сумно і нудно. Цікавіше визначитися, як всі ці впливу на «царицю Воду» зменшити чи нейтралізувати.
Досвід показав, що достатньо виконання трьох умов (але обов'язково всіх трьох), щоб вода в басейні довгий час залишалася чистою і здоровою.
Перше з них – механічне очищення води, тобто фільтрація. Правильно організована система фільтрації увазі відразу кілька взаємопов'язаних понять. Це, в першу чергу, видалення часток бруду, потрапляють в басейн з навколишнього середовища і принесених купальниками. Більша їх частина осідає на фільтрувальному елементі, але, як би ми не старалися, які б тонкі фільтри не застосовували, у воді басейну завжди присутні сторонні мікрочастинки. Вони, як правило, мають негативний електричний заряд і розміри, що дозволяють пройти фільтр і благополучно повернутися в чашу басейну. Це можуть бути спори водоростей, пилок рослин, жирові крапельки, епітелій мікрокристали нерозчинних сполук металів, але здебільшого – це мікроорганізми, живі і померлі в результаті наших зусиль і боротьби за чисту воду.
Все вищевказане слід якимось чином видаляти з води, так як, окрім її помутніння в міру збільшення кількості суспензій, є ще один неприємний момент – окислені дезінфектантами мікроорганізми та інші органічні речовини служать смачним і поживним бульйончик для живуть і плодяться, тобто тих, яких ми ще не знищили. Для успішної боротьби з цим явищем у воду додаються протилежно заряджені іони, збирають суспензії в дружні колективи з вигляду нагадують пластівці. Такі пластівці частково осідають на фільтрі, а частково випадають в осад на дно басейну, звідки забираються донними очисниками. Цей процес називають коагуляцією, а додаються речовини коагулянтами. Додавати їх потрібно регулярно, а ще краще постійно за допомогою спеціального дозуючого обладнання. Фільтр слід промивати, як тільки в ньому починає підвищуватися тиск, але, в будь-якому випадку, не рідше одного разу на тиждень, навіть якщо басейн не використовується.
Правильний підбір фільтра – головна запорука успіху. Необхідно, виходячи з реальних умов експлуатації басейну, його розташування, клімату, розрахувати потрібні параметри, а потім вибрати марку і модель фільтра і його наповнювача. Тут, як і при виборі автомобіля, варто гарненько задуматися, що вам пропонують. Справа не тільки в ціні, яка може коливатися від декількох сотень до декількох тисяч євро за фільтрувальні установки з однаковими технічними даними. Чималу роль грає ступінь надійності обладнання, його репутація перевіреного продукту, бренд, нарешті. Все це теж відбивається на ціні, тому не гріх поцікавитися у друзів, знайомих, сусідів, які вже стали щасливими володарями рукотворного моря. Ще краще порадитися з фахівцями, що мають щоденний досвід «спілкування» з обладнанням для басейнів.
Компанії з будівництва басейну, на протязі вже більше десятка років такого спілкування, пошуку та апробації, вибирає найбільш привабливі в головних характеристиках фільтрувальні установки різних європейських виробників, які відповідають запитам найвимогливіших професіоналів з величезного числа партнерів. Наприклад, продукція німецької фірми Dinotec підкуповує своїм неперевершеним досконалістю і точністю в якості виконання, міцності і надійності, ідеальними робочими характеристиками. Ціни на ці продукти досить високі, але важливо розуміти, що чудес на світі не буває – «дешеве не може бути гарним». І, додамо, довговічним, що виключно важливо для господаря басейну! Переробки-перебудови обходяться шанувальникам дешевизни в троекратные витрати – на перманентний ремонт і навіть реконструкцію.
Фільтри виробництва фірми-лідера з Іспанії Kripsol для громадських басейнів радують своєю надійністю, якістю виконання і роботі, в той же час, маючи доступну ціну. Для сімейних басейнів приватного сектора ідеальним поєднанням ціна-якість, як виявилося, володіють фільтрувальні установки виробництва найбільшого світового лідера в області водопідготовки концерну Pentair, виготовлені в Бельгії.
Фільтрація передбачає одночасно і правильно організовану циркуляцію води в басейні – другого з «китів» водопідготовки. Забір води на фільтрацію та її повернення повинен забезпечити максимально ефективне перемішування всіх шарів, відсутність застійних, так званих «мертвих» зон, швидкість процесу фільтрації і т. д. Все це вирішується на стадії проектування басейну. Головна роль у цьому процесі належить, звичайно ж, продуманому і грамотно розрахованому підбору і розстановці парканно-поворотних пристроїв: донні трапи, скімери, переливні жолоби, компенсаційні ємності, і, звичайно ж, трубна обв'язка. Вироби, що перебувають безпосередньо в басейні і контактують з водою, виконуються найчастіше з високоякісного пластику ABS, здатного протистояти атакуючому впливу хлору, озону, кислот, перепадів температур, сонячної радіації. Такі вироби зазвичай недорогі, і, моя вам порада – не біжіть за дешевинкою, не шукайте ще дешевше. Що-небудь, виготовлене з вторинних пластичних мас, здатне буде надовго змусити вас задуматися, чи варто було заощадити ще пару десятків доларів, євро або гривень, щоб потім руйнувати стіни басейну і змінювати потріскані вироби. Знову ж таки, якщо порівнювати за принципом ціна-якість, то найкраще себе проявили парканно-поворотні пристрої виробництва Kripsol (Іспанія), Vagner (Чехія), Cofies (Франція).
Для тих, хто цінує безумовну надійність і оптимістично розраховує, що басейн прослужить багатьом поколінням спадкоємців, є можливість використовувати вироби з нержавіючої сталі. Визнані Європейські виробники Pahlen (Швеція), Hugo Lahme, MTS (Німеччина) про це подбали.
Третій «кит» водопідготовки – хімічна обробка води. На цьому пункті хотілося б зупинитися докладніше.
Для виключення будь-якої небезпеки здоров'ю людини або дискомфорту при купанні, до питання обробки води потрібно поставитися з усією відповідальністю. В першу чергу слід визначити хімічний і гігієнічний склад води, яку Ви заповнюєте басейн для того, щоб спеціаліст по водопідготовці міг прийняти правильне рішення про застосування тих чи інших препаратів і методик обробки, беручи до уваги Ваші побажання у поєднанні з Вашими можливостями.
Головне та абсолютно необхідна складова обробки води в басейні – це дезінфекція. Застосовувана гамма препаратів в даний час досить широка. Найпоширеніші дезінфектанти – речовини, що містять і виділяють в процесі розчинення активний хлор. Їх є кілька типів, але найбільш зручні в застосуванні і досить стабільні органічні хлорпрепарати. Одні з них містять 55-60% активного хлору і дуже добре розчиняються у воді (наприклад, препарати німецької фірми Chemoform Chemochlor-T-Granulat 65 або Chemochlor-T-Schnelltabletten), інші, повільно розчинні з вмістом активного хлору 80-95% (Chemochlor-T-Tabletten, Chemochlor-T-Großtabletten, Multitab). Перші використовуються для ударного (шокового) хлорування. Швидко розчинившись, вони різко підвищують концентрацію вільного хлору у воді до 6-10 мг/л, який знищує більшість бактерій і водоростей. Крім того, в таких концентраціях він також «допалює» раніше окислену хлором органіку, запобігаючи при цьому накопичення у воді басейну хлораміну і тригалогенметанів – вельми неприємних для здоров'я і для нюху (запах хлору виходить не стільки від хлорпрепаратов, скільки від недоокислені хлором органіки). Вже через 24 години концентрація хлору знижується до 1,0-0,5 мг/л і басейн можна використовувати за призначенням.
Ударне хлорування застосовується при заповненні басейну водою і, в середньому, 1 раз в місяць. Це пов'язано з тим, що багато мікроорганізми з часом звикають до низьких концентрацій хлору, купуючи своєрідний імунітет. Та й неживу органіку, нагромадилася за цей період, не заважає розщепити і видалити. Потім у справу вступають повільно розчинні препарати, які компенсують втрати хлору і дозволяють підтримувати рекомендовану концентрацію 0,3-0,5 мг/л протягом тривалого періоду.
Останнім часом все більшу популярність набуває і озонування води. Озон – алотропічних модифікація кисню, синій газ з різким запахом. Володіючи високою токсичністю (приблизно в 10 разів вище, ніж у хлору) і дуже високими окисними властивостями (більш ніж в 1,5 рази вище, ніж у хлору), озон є ідеальним дезінфектантом. Звичайно ж, застосовувати його треба з розумом і обережно, щоб не наробити біди – адже ГДК (гранично допустима концентрація) озону в повітрі-1 мг/м3. Якщо озон потрапляє у воду басейну, то, випаровуючись, він накопичується над поверхнею водної гладі, а це саме та зона, в якій дихають купаються. Тому озону у воді басейну бути не повинно! Ось чому оброблена вода повинна звільнятися від залишкового озону і тільки потім повертатися в чашу басейну. Вельми ефективна і безпечна запатентована фірмою Dinotec схема часткового озонування. Її сенс полягає в тому, що для обробки використовується приблизно 10% циркуляційного потоку. Оброблена вода повертається у загальний потік, дезинфікуючи при цьому решту воду і, відповідно, розбавляючи в 10 разів. Далі частину озону витрачається на окислювальні процеси, інша перетворюється в кисень. У підсумку вся вода виявляється обробленої, насиченою киснем і озону в басейні немає (принаймні, в кількостях, що піддаються визначенню). Забезпечити такий чудовий ефект можна, використовуючи системи din-o-zon і optoZON. Такі установки, зокрема використовуються в олімпійському басейні Національного Центру паралімпійської і дефлімпійської підготовки та реабілітації інвалідів України в р. Євпаторії, а також на олімпійських об'єктах в Афінах.
Озонова обробка не виключає застосування інших реагентів, так як у воді постійно повинні бути дезінфікуючі речовини, що дозволяють знищувати вноситься туди мікроорганізми. При комбінованій обробці води озоном разом з активним хлором або киснем, якість води стає бездоганним.
Як альтернативні засоби, поряд з хлором, для знезараження використовують і інші окислювачі: кисень, бром, йод. Два останніх застосовуються досить рідко і, в основному, для гідромасажних ванн, СПА. Кисневмісні препарати навпаки, використовуються все більш активно. Існує також ціла лінійка таких препаратів, як для шокової, так і для тривалої обробки води. Препарати на основі активного кисню, вироблені фірмою Chemoform (Aquablanc O2 Sauerstofftabletten, Aquablanc O2Sauerstoffgranulat, Aquablanc A Kombinationsliquid, Combi-Tabletts O2 володіють високою якістю і цілком конкурентними цінами.
Для безхлорних обробки води застосовуються і препарати з принципово відрізняється механізмом впливу на мікроорганізми. Це так звані біоциди. Вони не володіють окислювальними властивостями, але дуже ефективно впливають на мембрану клітини, блокуючи її проникність. Препарат Aqualine Х, розроблений і вироблений нашою фірмою, що володіє високою ефективністю по відношенню до хвороботворних мікробів, вірусів, бактерій, грибків, водоростей. Він поєднує в собі властивості альгіцид і дезінфектанту, а, завдяки великої молекулярної маси, ще й коагулянту. Цей препарат не має аналогів на нашому ринку. Aqualine Х створює шар товщиною в одну молекулу на всіх поверхнях басейну, в трубопроводах, на кожній піщинці фільтра, і там продовжує свою дезинфікуючу дію. На відміну від активного хлору і кисню, він дуже стійкий, не розкладається під дією світла і високих температур, ефективний в широкому діапазоні рН. Препарат схвалений Міністерством охорони здоров'я України і рекомендований Інститутом екотоксикології і екогігієни, як засіб для обробки води у басейнах. За час використання його в басейнової галузі Aqualine Х вже завоював безліч шанувальників.
До інших додаткових способів обробки води відноситься опромінення потоку води ультрафіолетовими променями(безреагентна обробка). Її ефективність тим вище, чим вище прозорість води. Поодинці УФ-промені не можуть впоратися зі всіма мікроорганізмами, але в поєднанні з реагентною обробкою вони забезпечують дуже хороший ефект, і теж суттєво знижують витрати хімпрепаратів, ризик різкого й бурхливого розмноження водоростей, а також додатково кондиціонують воду. Але саме основне гідність ультрафіолету полягає в його здатності «допалювати» хлорпроизводные органічні субстанції, тим самим позбавляючи нас від неприємного «хлорного» запаху, канцерогенів, подразнень та алергічних реакцій, тобто всіх неприємностей, які ми незаслужено звалюємо на ті мізерні кількості хлору, які використовуємо в басейні. Практично всі мікроби, крім усього іншого, будуть паралізовані і ослаблені на кілька годин. Цього достатньо, щоб їх «добив» присутній у воді дезінфектант. Економія у витраті препаратів сягає 80%. Промені багаторазово відбиваються від електрохімічно полірованої поверхні, тим самим підсилюючи ефект на 35%. Пристрій доступний за ціною, нескладне в монтажі і не потребує особливих налаштуваннях чи догляді. Використовувати його окремо – практично марно, а от у комбінації з хімічною обробкою – користь від нього величезна і сумніву не підлягає. Як допоміжний засіб, ультрафіолетова обробка води дуже бажана в кожному басейні. Краще за інших себе проявили УФ-установки, вироблені всесвітньо відомим голландським концерном Philips. Як «просунутий» варіант з використанням мікропроцесорної техніки і додатковими можливостями, гарні установки Dinotec.
Наступний (а насправді, перший) етап обробки води – це регулювання кислотно-лужного балансу, тобто рівня рН.
На жаль, цього важливого показника часто ставляться несерйозно, а даремно. Для забезпечення хорошої якості і безпеки води цей рівень потрібно постійно підтримувати в межах 7,0-7,4. При більш високих показниках (лужне середовище) окисляє дії засобу різко знижують свій потенціал, водорості в такому середовищі радіють життю і процвітають в прямому і переносному сенсі, шкіра купаються піддається неприємного і непотрібного подразнення, солі жорсткості кристалізуються на дні, стінках, фільтрах, трубопроводах, так і в самій воді, викликаючи її помутніння. Крім того, флокулянти в лужному середовищі не розряджають зважені частинки, а просто розчиняються у воді. При більш низьких показниках (кисле середовище) вода стає корозійно-агресивного, можуть дратуватися слизові, знос устаткування різко зростає, руйнуються елементи конструкції чаші басейну. Так що, як не вигадуй, а регулювати рН треба. Існують рН-коректори як для зниження, так і для підвищення рівня рН. Найчастіше рівень рН постійно збільшується під впливом навколишнього середовища (дощі, сонце) початкових властивостей води (наявність солей металів, жорсткість, загальна лужність та ін), навантаження на басейн. Ідеальний варіант – постійний контроль та корекція рівня рН з використанням вимірювально-регулюючого та дозуючого обладнання. У цьому випадку ризик допустити сильне підвищення показника рН повністю відсутня. При ручній обробці води вимірювати і коригувати рН води потрібно не рідше одного разу на тиждень.
Є ще одне неприємне явище, з яким необхідно боротися мужньо і наполегливо. Це явище має рослинне походження і здатне абсолютно несподівано в одну мить зіпсувати зовнішній вигляд басейну, покривши його стінки і дно огидною слизом, перетворивши блакитно-кришталеву воду каламутну зеленувато-буру рідину з болотним запахом. Справа в тому, що хлор або інші дезінфектанти не завжди ефективно знищують водорості, так як не можуть проникнути в глибокі щільні шари утворюються водоростевих колоній. Швидкість розмноження і росту водоростей приголомшлива. Щоб зупинити цей процес або значно загальмувати, застосовують так звані альгіциди– речовини, що блокують мембрану рослинної клітини і впливають на процеси її розподілу. Раніше використовувалися альгіциди містили мідний купорос (увага: деякі виробники і зараз від нього не відмовляються). Ми вже відзначали, що іони міді пригнічують ріст водоростей, але у разі їх застосування у великих кількостях і в поєднанні з деякими іншими препаратами є ризик змінити колір волосся або отримати екзотичні чорні, зелені та сині важкі плями на стінках басейну. У цьому випадку може врятувати засіб Metal magic повністю видаляє іони важких металів і кальцію з води, розчиняє, в тому числі, і вже утворився наліт на стінках і на дні, але краще до цього не доводити. В даний час використовують альгіциди, не містять міді, але при цьому не менш ефективні. Середньої якості альгіциди мають здатність пінитися, тому при їх виборі слід обов'язково мати на увазі цей факт. Крім того, варто поцікавитися, наскільки пропонований альгіцид сумісний з іншими препаратами, які Ви застосовуєте. Існують і альгіциди універсальні, сумісні і з хлором, і з киснем, і з озоном, наприклад, абсолютно не утворюють піни навіть під впливом протитоку або гідромасажу – Alba Super.
Контроль параметрів води і додавання препаратів по догляду за водою, відповідної кількості, можна робити вручну час від часу. Іноді достатньо раз на тиждень, але все ж краще, коли це роблять «розумні» автоматичні станції, оснащені сучасними мікропроцесорними розумовими апаратами. В цьому випадку контроль і дозування будуть точно розраховуватися і проводитися цілодобово. Не буде ризику пропустити сеанс обробки води або додати зайвого! І знову: визнаний лідер у виробництві таких приладів і станцій – вже неодноразово згадуваний Dinotec. Інший виробник такого обладнання – це інтенсивно розвивається і гідна похвали за високу якість при «людських» цінах італійська компанія AQUA S. P. A. Простота, надійність і доступні ціни властиві виробам іншого італійського виробника – відомої фірми Seko.
У будь-якому випадку, при виборі технологій, обладнання та матеріалів для басейну, поспішати не варто.
Джерело Асоціація басейнів та СПА України
Проконсультуватися з питань використання басейнового обладнання, ви можете з нашим менеджером по телефону. Також співробітник магазину допоможе оформити замовлення і познайомить вас з умовами доставки.
Купуйте у нас якісне обладнання з максимальною вигодою! Alexpool.com.ua
- Доглядаємо за басейномУ статті Ви дізнаєтеся: - Консервація басейну на зиму - Розконсервація басейну і початок сезону - Регулярна чистка та догляд за басейном - Ви поїхали у відпустку... - Догляд за фільтромДетальніше
- Обробка води ультрафіолетом в басейніУ статті Ви дізнаєтеся: - Види ультрафіолетового випромінювання - Природні джерела - Штучні джерела - Штучні джерела - Знезараження води в басейні ультрафіолетом - Навіщо потрібен УФДетальніше